Jak przygotować się na spływ kajakowy

Sześć podstawowych błędów które skutecznie uprzykrzą spływ kajakowy to:
1. dobieranie odcinka jedynie dla siebie nie uwzględniając potrzeb grupy,
2. przecenienie możliwości swoich i grupy,
3. niedocenienie skali trudności,
4. złe przygotowanie się do spływu,
5. pośpiech i presja,
6. alkohol!

 Ponad dziesięcioletnie doświadczenie w organizacji spływów kajakowych umożliwiło mi zebranie tych wskazówek i przedłożenie ich Tobie abyś mogła/mógł w pełni cieszyć się spływem kajakowym.

 Dobierz odcinek dla całej grupy. Nawet jeśli płynie 19 kozaków i jeden amator, trzeba dopasować trasę właśnie do tej jednej osoby. Oczywiście nie trzeba wówczas płynąć najłatwiejszą trasą, ale ta jedna osoba musi przekalkulować swoje siły i zaangażowanie, przed wybraniem się na spływ. Należy pamiętać również, że skala trudności nie jest przypisywana poszczególnym trasom na chybił trafił. Trasa trudna jest trudna, a łatwa, jest łatwa. Nie należy doszukiwać się tu podstępu. Nie lekceważ żadnej trasy, nawet tej najprostszej. Spływ kajakowy to aktywność fizyczna i ubiór musi być odpowiedni właśnie do uprawiania aktywności fizycznej. Żadnych jeansów, grubych swetrów i bluz. Wybierz materiały sztuczne, szybkoschnące oraz obuwie które może zamoknąć. Zabieramy ze sobą rzeczy na zmianę, wodę i przekąskę mniejszą lub większą.
 Niestety żyjemy w czasach, gdzie pęd i pogoń za "czymś" jest nieodzowny. Spływ kajakowy wymaga cierpliwości i spokoju. Utrzymanie kursu, nie jest takie łatwe jak na filmiku z YouTuba, trasa miała trwać 2 godziny, a trwa już 2,5! To nic. Postaw na spokój, opanowanie, komunikacja i współpraca, a wszystko będzie dobrze.
 Na koniec alkohol, a przede wszystkim, częsty jego zdecydowany nadmiar. Jak gdyby groźba utopienia czy groźnego wypadku, osobom spożywającym alkohol podczas spływu, nie zagrażała. Na spływie kajakowym, jak nazwa wskazuje, płyniemy; a jeśli musimy się napić czegoś mocniejszego, to po spływie przy ognisku.

Co trzeba zabrać na spływ kajakowy?

Rzeczy obowiązkowe

Obecnie większość firm ma w swojej ofercie możliwość wypożyczenia specjalnego, wodoszczelnego worka. Można również, niedrogo, kupić taki worek w internecie lub w sklepach sportowych. 30L pojemność wystarczy na rozsądne spakowanie się dwóch osób. Każdy uczestnik powinien zatem mieć w swoim kajaku:

  • sucha odzież: bielizna, szybkoschnąca koszulka, spodnie lub spodenki (w razie przemoczenia),
  • woda lub napój (szczególnie w upalne dni),
  • przekąska (baton, kanapka, owoc, bakalie, sezamki, itp.),
  • bluza/kurtka (w razie zmiany pogody/ochłodzenia),

Przynajmniej jedna osoba w grupie powinna zabrać:

  • mała apteczka,
  • telefon,
  • krem przeciwsłoneczny,
  • taśma życia (czyt. papier toaletowy),
  • spray na owady (płynąc przez zalesione i zacienione odcinki mogą pojawić się komary i inne owady),
  • foliowe worki na śmieci,
  • mapka spływu,
Rzeczy opcjonalne
Można zabrać na spływ przedmioty, które dodatkowo wpłyną na nasz komfort, jednak nie są obowiązkowe:
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • peleryna przeciwdeszczowa,
  • scyzoryk lub nóż,
  • zapalniczka lub zapałki,
  • pokrowiec wodoodporny na komórkę i inne dokumenty,
  • ręcznik kąpielowy i strój kąpielowy,
  • aparat lub kamera,
  • dokładna mapa rzeki lub przewodnik,
Broszurka KajakoweABC.pdf

Jak się ubrać na spływ kajakiem?

  • odzież dostosowana do aktualnych (ewentualnie prognozowanych) warunków pogodowych. Na spływ, najlepiej wybieraj ubrania wykonane ze
    sztucznych, szybkoschnących materiałów. Unikaj bawełny. Mokra bawełna wyziębia organizm. Ubierz się lekko i swobodnie. Unikaj ciasnych jeansów czy grubych, wełnianych swetrów.
  • nakrycie głowy,
  • buty nie powinny uciekać ze stopy, dlatego najlepiej nie brać klapek i japonek. Wybierz specjalne obuwie do wody, zapinane sandały lub po prostu zwykłe buty, które możesz zamoczyć,

Jakie buty na spływ kajakowy?

Jeśli trasa spływu jest wyjątkowo łatwa i rekreacyjna buty nie odgrywają aż tak istotnej roli.  Wybierając się na spływ zaleca się, mimo wszystko, zabezpieczyć stopę przed ostrymi kamieniami i korzeniami na dnie rzeki lub chociażby pokrzywami znajdującymi się na jej brzegu. Najlepiej unikać obuwia, które może odpłynąć z nurtem, tj. klapek i japonek.  W zupełności wystarczą zapinane sandały lub kroksy. Można wyposażyć się w specjalne, neoprenowe obuwie do wody, dostępne w sklepach sportowych, a w sezonie nawet w sieciówkach! W ostateczności zabierz zwykłe buty, które możesz zamoczyć i pobrudzić.

Kto siedzi z tyłu w kajaku?

W kajaku dwuosobowym osoba bardziej doświadczona i/lub cięższa i/lub silniejsza siedzi z tyłu kajaka!
Jeśli doświadczenie obydwu kajakarzy jest podobne, zawsze z tyłu siada cięższa osoba! Ma to bardzo duzy wpływ na sterowność kajaka!

Kto steruje kajakiem?

Większy wpływ na zachowanie kajaka na wodzie ma osoba siedząca z tyłu! Mówiąc WIĘKSZY WPŁYW, nie oznacza to, że kajakarz z przodu nie ma żadnego wpływu! W kajaku dwuosobowym tworzymy osadę, która wspólnie pracuje nad tym jak kajak zachowuje się na wodzie. Mając bardzo małe doświadczenie w pływaniu, nie ma co oczekiwać, że kajak będzie się prowadził jak po sznurku! Można jednak zapanować nad kajakiem stosując kilka wskazówek:
  1. Po pierwsze siedzimy w prawidłowy sposób! Nie leżymy w kajaku. Siadamy prosto, po środku siedziska. Nasze bagaże układamy tak by nie obciążać mocniej żadnej ze stron kajaka. Tak, takie niuanse mają duży wpływ na kontrolowanie kajaka! Gdy w czasie spływu kontrolowanie kajaka wyda się już proste wtedy możemy usiąść bardziej swobodnie.
  2. Spokój i brak pośpiechu! W dzisiejszych czasach działamy zadaniowo i w pośpiechu! Na kajakach jest to zgubne. Próbując płynąc szybko, mamy mniej czasu na reakcję i sterowanie kajakiem. Musimy zatem płynąć z nurtem, wykonując spokojne pociągnięcia wiosłem. 
  3. Na rzece uwzględniajmy płynący nurt! Reagujemy z wyprzedzeniem. Gdy trzeba wykonać ostry skręt lub manewr obydwie osoby w kajaku wiosłują tak by kajak obrał odpowiedni kierunek. Czasami warto wyhamować kajak lub nawet wiosłować do tyłu by lepiej pokonać np. powalone drzewo. 
  4. Na jeziorze obieramy cel na horyzoncie i płyniemy tak by dziób kajaka pokrywał się z tym punktem!
  5. Jeśli musimy pokonać przeszkodę leżącą w wodzie musimy napłynąć na nią z odpowiednią prędkością, nie przestając wiosłować gdy zbliżymy się do przeszkody. Wiosłujemy dopóki nie pokonamy danej przeszkody. Jeśli zawiśniemy na niej wówczas wystarczy się z niej rytmicznie zsuwać.
  6. Nie bagatelizujmy złożoności wiosłowania. Wiele osób wini wadliwość kajaka bo cały czas skręca w lewo... a czy większość osób nie jest praworęczna? Czy wiosłując silniejszą, prawą ręką, kajak nie będzie uciekał w lewo? Dokładnie tak. Pomijając niuanse takie jak technika wiosłowania i ułożenia pióra wiosła w wodzie, duży wpływ na sterowność kajak ma bardzo wiele aspektów! 

Jak przebiega sam spływ kajakowy?

Płynąc w grupie najlepiej ustalić konkretne osoby/osady płynące z przodu i na końcu grupy. Osoba lub osada prowadząca, powinna znać trasę, miejsca przerw i miejsce zakończenia spływu. Osada płynąca z tyłu nie może być najsłabsza i nie może pozostawiać nikogo z grupy za sobą!